با این پیشنهاد قرآنی همراه شوید

1- از درسهای به یاد ماندنی فتنه 88 ، یکی هم این بود که مردم در تمامی تظاهرات و مراسم سالانه و مناسبتی پارسال ، رکورد شکنی کردند . یادمان بیاید حضور پرشور و بی سابقه مردم و جوانان را در راهپیمایی روز قدس ، 13 آبان ، 16 آذر ، 22 بهمن و ... که میزان حضور مردم برای عرض اندام در برابر فتنه گران ، به بالاترین جمعیت مشابه خود در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی رسید و بدین ترتیب ، آن راهپیمایی ها و تظاهرات را از سنت دائمی و رسمی و البته گاهی فرمایشی خود خارج کرد و به مثابه یک میدان مبارزه ، بُعدی دشمن شکنانه به آنها می بخشید .
ماجرای دین ستیزانه توطئه صهیونیستی آتش زدن برگهای کتاب خدا در آمریکا نیز موجب شده است که علاوه بر جهان اسلام و دینداران سراسر جهان ، مردم و بویژه جوانان کشورمان نیز با حرکتهای خودجوش و غیرتمندانه ، با برپایی تظاهرات مختلف در دانشگاهها ، حوزه های علمیه ، مدارس ، نمازهای جمعه و ... خشم و نفرت خود را از عاملان اصلی این اقدام ننگین ابراز کنند که ظاهراً اوج آن در راهپیمایی فردای مردم در قبل و بعد از نمازهای جمعه است .
2- نکات مزبور ، طبیعی ترین و بدیهی ترین واکنشی است که از سوی هر فرد دیندار و آزاده ای انتظار می رود چه رسد به ما که در ام القرای جهان اسلام ، جامعه سازی قرآنی را دنبال می کنیم . با این حال می توان به این واکنشها ، رفتار دیگری را هم اضافه کرد تا این تهدید پوشالی ، به فرصتی واقعی و کامل تبدیل شود و تا مغز استخوان دین ستیزان را به آتش بکشد و آن ، مشابه رفتاری است که مردم در جریان فتنه سال گذشته کردند.
پیشنهاد من این است که در اقدامی هماهنگ که لازم است با همکاری امامان محترم جماعت و جمعه و مسئولان فرهنگی صورت گیرد ، نهضت "قرآن خوانی" و از آن مهمتر "قرآن دانی" راه افتد ، بخصوص که از دوران مؤانست شیرین ما با قرآن کریم در ماه مبارک رمضان هنوز چیزی نگذشته است و مزه آن هنوز زیر زبان ِ دل ماست . منظورم فقط تلاوت روزانه قرآنی که هر مسلمان - بنا بر حدیث معصوم - شایسته است در شبانه روز 50 آیه آن را قرائت کند ، نیست . چیزی فراتر از آن است . در حقیقت ، ما برای پشیمان کردن عاملان این توطئه ، متعهد می شویم قرآن این کتاب زندگی ساز را از طاقچه های گرد و غبار گرفته نسیان در خانه ها و خودروها و میزهای کارمان برداریم و غبارهای فراموشی ( و متأسفانه برای بعضی هامان : مرگ ) را از آن بزداییم ، آن را ورق بزنیم و بکوشیم علاوه بر قرائت و تلاوت آن ، با ترجمه و ترجیحا ً تفسیر آن آشنا شویم و بکوشیم تا حد ممکن ، آن را در زندگی شخصی و روابط اجتماعی خود پیاده کنیم .
مشخصاً پیشنهادم این است که از همین امروز ، یعنی آخرین شب جمعه نیمه اول سال همت مضاعف ، عزممان را جزم کنیم و با انتخاب یک دوره تفسیر قرآن  - بنا به سلیقه خودمان یا پیشنهاد دیگرانی که حرفه ای این کارند - روزی ، اگر شده حتی دو سه آیه آن را با تدبر در معنی و شأن نزول و تفسیر آن مطالعه کنیم و اگر این کار تا ماه مبارک بعدی هم طول کشید چه باک ، که گغته اند سال مؤمن از این شب قدر تا شب قدر بعدی است و ما بدین ترتیب و در مقابله با این توطئه کثیف می توانیم یک سال قرآنی و معنوی داشته باشیم که بهره های فرهنگی و تأثیرگذاریهای اجتماعی آن هم ما را و خانواده های ما را و هم گستره بزرگتری از جامعه پیرامونی ما را تحت الشعاع قرار خواهد داد و مسلماً دشمنان را به غلط کردم خواهد انداخت و باعث می شود تا دیگر حتی نزدیک مقدسات ما و ادیان دیگر هم نشوند .
این کار سختی نیست بخصوص اگر قرار باشد کمی و فقط کمی همت مضاعف چاشنی آن شود ، اما یک خروش وبلاگی و حرکت فراگیر دانشجویی و همراهی فرهنگی حوزه و دانشگاه و بخصوص یاری رسانه ها و از همه مهمتر مؤمنان مقیم ! فضای سایبر می تواند به گستردگی این کار خیر و شریک شدن همراهان در ثواب و آتش زدن بیشتر دل و جان عاملان این توطئه خبیثانه کمک کند .
3- من خودم از همین امشب ، این کار را شروع خواهم کرد و انتخاب من هم کتاب گرانسنگ " پرتوی از قرآن " ِ مجاهد نستوه حضرت آیت الله سید محمود طالقانی - اعلی الله مقامه الشریف - است و فکر می کنم اگر بخواهم این کار را تا ماه مبارک بعدی ادامه دهم ، بعد از آن می توانم از کتاب تفسیر قرآن آیت الله محسن قرائتی که زبانی شیوا و نثری روان دارد هم بهره ببرم . اما خوشبختانه در کشور ، تعداد لوحهای فشرده ای که می توان براحتی دسترسی به تمام تفاسیر موجود به زبانهای فارسی و عربی و انگلیسی داشت زیاد است و هر کس با سلیقه و انتخاب خودش می تواند این تفاسیر را با رایانه خود نیز مطالعه کند و یادداشت بردارد و استفاده های بیشتر و بهتری هم از آنها داشته باشد .
- در این چند روزه ، خوشبختانه تعداد زیادی خروش وبلاگی در مقابله با قرآن سوزی دشمنان ایجاد شده است که این نوشته را دوستان می توانند برای هر کدام از آن حرکتهای مثبت ، در نظر بگیرند . از جمله محمد علی محمدی عزیز در کاتب باشی اش جنبش خوبی راه انداخته است .
/ 17 نظر / 123 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد فیاض

سلام مطلبتون رو قبلا در رجانیوز خوندم اما امروز قسمت نظرات رو پر کردم! موفق باشید یاعلی

مجيد

درود بر ميرحسين موسوي و مهدي كروبي

عاقلانه ها

با احترام لینک شدید.منتظر لینکتون هستم. "قرآن دانی" از آن عبارتهای ناب بود.

سید عباس قوانلو آشتیانی

رحلت جانگداز علامه مصباح یزدی را به همه ولایت مداران تسلیت می‌گویم.

سيد حامد حجت

با نفي سخن حضرت امام كه فرموده اند " مجلس در راس امور است" از سوي رئيس جمهور و اينكه احمدي نژاد خود را در راس امور ميدانند اگر اين سخن نشانه ديكتاتوري نيست پس چيست ؟

مسلمان سبز

شب بخیر دلبندم ؟ خودتان نام این پاسخ را چه می گذارید ؟ من همیشه ادب و نزاکت شما را ستوده ام . شب بخیر دلبندم ؟ واقعا متاسفم . درود بر مهدی کروبی و میرحسین موسوی که در برابر ستم ایستاده اند . البته ما می کوشیم شب سیاه ستم سپاه را به خیر بگذرانیم . اگر به خاطر این ستم ستیزی شایسته دلبند شما بودن می شویم ما هم در صبح به شما صبح بخیر خواهیم گفت .

ذاکر

بسم الله سلام دعوتید به وبلاگم برای نظرخواهی دوخواهر با دموکراسی در روز روشن! یاعلی

سید یاسین

سلام "انسان به چه اندازه باید بی شعور ، کثیف ، حقیر و وطن فروش باشد تا علیه هم وطنان و کشور خود دست به چنین اقدامات کثیفی بزند... ببینید...."

پریزاد

پیشنهاد خوبیست.من (قران حکیم) را پیشنهاد میکنم.در یک صفحه ایات و ترجمه ان قرار دارد ودر صفحه مقابل تفسیر چند تا از ایات ان صفحه از منابع مختلف تفسیری.بسیار عالی است.

اسماعیل

جناب اقای دزکام یکی از زیباترین پیشنهاداتی را که پس از انتخابات 88 دیدم پیشنهاد بسیار زیبار و موقر شما بود چون تنها متن الهی دست نخورده که از طرف رب العالمین برانسان جهت هدایت ان در دست است قران کریم است هرکس از او دور شد به گمراهی و هرکس به او متوسل شد هدایت رفت اما برادر خوبم خواهش می کنم تفسیر را کنار بگذار قران را بدست بگیر و بخوان او خود فرموده که که هدایت کننده متقین است و باز فرموده ما قران رابرای پند گرفتن اسان نمودیم ایا پند پذیری هست قمر 17.22.42.40 چهار بر تاکید بر امری انهم در کلام خدا نشان از اهمیت موضوع دارد برای خواندن قران 1- میباید ذهن خود را از هرچیز که قبل از ان داشتی خالی کنی همانند ظریفی تمیز و زیبا که می باید با کلام الهی پر شود 2- با تفسیر میانه خوبی ندارم چون در بهترین حالت نظر مفسر بعنوان کلام وفهم انسانی در ان تبلور یافته و اگر اصرار بر این امر دارید المیزان عالیترین ان در حال حاضر است3 تقوا و استفاده از عقل و تدبر بزرکترین راه فهم و کشف معنای }رف قران است 4 اگر جایی فهم قران مغایر با اعتقادات فبلیت بود بدان اعتقادات مشکل داشته به امید هدایت الهی یقین دارم کسانی که با قران ما